• Magazyn
  • Wszystko co powinniście wiedzieć o spowiedzi przedślubnej

Wszystko co powinniście wiedzieć o spowiedzi przedślubnej

Jednym z punktów na liście przygotowań, który stresuje Pary Młode najbardziej jest spowiedź przedślubna. Pomożemy Wam się przygotować!

Wszystko co powinniście wiedzieć o spowiedzi przedślubnej

Organizacja ślubu i wesela to – wbrew pozorom, wiele obowiązków i rzeczy do załatwienia. Para Młoda pragnie zadbać o każdy szczegół i sprawić, by ten jeden wyjątkowy dzień stał się najpiękniejszym dniem w życiu. Nic więc dziwnego, że wśród tylu obowiązków pojawia się przedślubny stres. Jednym z punktów na liście przygotowań, który stresuje Pary Młode najbardziej jest spowiedź przedślubna. Co więcej, spowiedź przedślubna to jedna z rzeczy, o której krąży masa legend i historii, a to nie sprzyja uspokojeniu myśli.

Publikacja

Finalnie okazuje się jednak, że w spowiedzi przedślubnej nie ma nic strasznego, czego można by się obawiać. W dzisiejszym artykule weźmiemy spowiedź przedślubną „pod lupę” i wyjaśnimy Wam wszystko, co trzeba. Do dzieła!

Czym jest spowiedź przedślubna?

Kiedy przystąpić do spowiedzi przedślubnej?

Jakie grzechy podczas spowiedzi przedślubnej powinniśmy wymienić?

Modlitwa przed rachunkiem sumienia – tekst

Jak powinien wyglądać rachunek sumienia?

Formuła spowiedzi przedślubnej

Warunek dobrej spowiedzi

Gdzie można przystąpić do spowiedzi ślubnej?

 

Czym jest spowiedź przedślubna?

Przed przystąpieniem do ślubu kościelnego lub konkordatowego każda Para Młoda zobowiązana jest wypełnić pewne obowiązki związane z wiarą chrześcijańską. Spowiedź przedślubna to obowiązkowy sakrament, do którego musi przystąpić każda Para Młoda pragnąca zawrzeć związek małżeński w kościele. 

 

Kiedy przystąpić do spowiedzi przedślubnej?

Do spowiedzi przedślubnej należy przystąpić dwukrotnie. Pierwszy raz powinien nastąpić tuż po wygłoszeniu pierwszych zapowiedzi przedślubnych. Drugi raz powinien nastąpić tuż przed ślubem – najczęściej dzień wcześniej, aby w dniu ceremonii mieć pewność, że możemy w pełni cieszyć się „stanem łaski uświęcającej”. W obu przypadkach Ksiądz po zakończonej spowiedzi podpisuje oświadczenie potwierdzające fakt odbycia spowiedzi przedślubnej. Wyjątek stanowią Pary Młode, które przed ślubem mieszkają razem – wówczas obowiązuje tylko jedna spowiedź przedślubna. Wszystkie informacje na temat spowiedzi przedślubnej uzyskacie u Księdza podczas spisywania protokołu.

 

Jakie grzechy podczas spowiedzi przedślubnej powinniśmy wymienić?

Rozmowa o grzechach i ich wymienienie, a już zwłaszcza w momencie, gdy długo tego nie robiliście może okazać się stresująca. Warto przed spowiedzią wykonać rachunek sumienia, zastanowić się nad swoimi grzechami i tym, kiedy ostatni raz byliśmy u spowiedzi. Przyznanie się przed samym sobą do złych zachowań i krzywd wyrządzonym innym działa oczyszczająco i ułatwia przygotowanie się do rzeczywistej spowiedzi. Podczas spowiedzi przedślubnej powinniśmy wymienić nasze grzechy i błędy, które popełniliśmy. To również właściwy czas, aby wspomnieć o naszych zachowaniach wobec drugiej połówki, najbliższej rodziny i przyjaciół. Jeśli podczas poprzednich spowiedzi nie powiedzieliście o wszystkich grzechach to warto nadrobić to teraz. Dzięki temu wejdziecie na nową drogę życia oczyszczeni ze zbędnego „balastu”, który może nosicie ze sobą od lat. Ponadto, jeśli jesteście Parą Młodą, która mieszka ze sobą przed ślubem to należy o tym powiedzieć. Według Kościoła jest to grzech ciężki i nie należy go pomijać. 

Spowiedź przedślubna tak naprawdę nie różni się zbytnio od standardowej spowiedzi. Formuła jest identyczna, z małą zmianą na początku i na końcu – przed rozpoczęciem spowiedzi na ręce Księdza składamy specjalną kartkę, a po zakończeniu odbieramy ją wraz z podpisem. Podpisane kartki należy złożyć podczas przedślubnego spotkania z Księdzem, w celu potwierdzenia przystąpienia do spowiedzi przedślubnej. 

 

Modlitwa przed rachunkiem sumienia – tekst

Jeśli pragniecie mieć poczucie, że rachunek sumienia został wykonany w pełni, warto by przed jego rozpoczęciem została odprawiona poniższa modlitwa:

„Przyjdź Duchu Święty, Duchu światła i prawdy, który przenikasz tajemnice serca ludzkiego, przed którym nie ma nic ukrytego, przyjdź i oświeć mój rozum, abym przypomniał sobie grzechu i poznał ich złość. Przyjdź i skrusz moje serce, abym za te grzechy szczerze żałował, a wolę umocnił do powzięcia skutecznego postanowienia poprawy. Najświętsza Panno, Ucieczko grzeszników, święty Aniele Stróżu i wszyscy moi święci Patronowie, wyproście mi łaski potrzebne do poznania, czym obraziłem Najświętszego Boga i najlepszego mego Ojca.” 

 

Jak powinien wyglądać rachunek sumienia?

Jeśli ciężko przychodzi Wam zastanowienie się nad grzechami, poniżej prezentujemy listę pytań, jakie możecie zadać sami sobie (źródło: http://www.diecezja.pl)

 

Czy staramy się przygotować do chrześcijańskiego małżeństwa przez odpowiednią lekturę, uczęszczanie na kurs przedmałżeński i nauki dla narzeczonych?
Czy przygotowania do małżeństwa nie sprowadzamy tylko do samych spraw materialnych, pomijając najważniejsze: przygotowanie duchowe?
Czy doceniamy wartość Sakramentu Małżeństwa i jesteśmy Ci za niego wdzięczni?
Czy modlitwy albo uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. nie traktowaliśmy jako uciążliwego obowiązku?
Czy nie wzywaliśmy Twego imienia w złości, w zniecierpliwieniu albo w nic nie znaczących rozmowach?
Czy odnosiliśmy się z szacunkiem do spraw świętych?
Czy nie opuszczaliśmy Mszy św. w niedzielę lub święta?
Czy nie spóźnialiśmy się na Mszę św.?
Czy z wiarą i uwagą słuchaliśmy Słowa Bożego?
Czy przynajmniej w niedzielę staraliśmy się przyjmować Komunię Świętą?
Czy jesteśmy zdecydowani przyjąć każde poczęte z nas w przyszłości życie, choćby nieplanowane i otoczyć je najczulszą opieką?
Czy uznajemy, że dziecko od pierwszej chwili swego poczęcia jest istotą ludzką mającą takie samo prawo do życia, jak ludzie dorośli?
Czy nie odnosiliśmy się pogardliwie do rodzin wielodzietnych?
Czy okazywaliśmy pomoc kobietom w ciąży? Czy jesteśmy gotowi podjąć rodzicielską służbę ofiarnie i odpowiedzialnie?
Czy przez dbałość o nasze zdrowie przygotowujemy się do przyszłego rodzicielstwa?
Czy nie narażaliśmy się lekkomyślnie przez brawurę, pijaństwo, nadmierny wysiłek, stałe zarywanie nocnego wypoczynku?
Czy przez zbyt poufałe obcowanie nie narażaliśmy się na niebezpieczeństwo grzechu?
Czy wykazywaliśmy troskę o to, aby ukochanego człowieka nie narazić na trudności lub niepokój sumienia?
Czy w okazywaniu sobie miłości zachowywaliśmy odpowiednią miarę?
Czy panowaliśmy zawsze nad naszą wyobraźnią?
Czy nie usprawiedliwialiśmy pożycia przedmałżeńskiego?
Czy nasze zachowanie nie było przyczyną zgorszenia innych?
Czy dbaliśmy o dobrą opinię ukochanego?
Czy w naszym wzajemnym obcowaniu zachowywaliśmy skromność i wzajemny szacunek?
Czy nie prowadziliśmy zbyt swobodnych rozmów i nie opowiadaliśmy niestosownych „kawałów”?
Czy umieliśmy wybierać interesujące nas i wartościowe filmy, publikacje?
Czy staraliśmy się opanować nasze skłonności przez korzystanie ze środków nadprzyrodzonych, a więc modlitwy i życia sakramentalnego? Czy umieliśmy uszanować cześć i godność kochanego człowieka?
Czy jesteśmy zdecydowani w przyszłym życiu małżeńskim ściśle przestrzegać Bożych praw?
Czy staraliśmy się poznać chrześcijańską naukę o etyce małżeńskiej?

 

Formuła spowiedzi przedślubnej

Przebieg spowiedzi przedślubnej jest następujący:

 

Uklęknij i zacznij od słów „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”

Następnie przeżegnaj się na głos słowami „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.”

Ksiądz także uczyni znak krzyża i powie: „Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.”

Po tych słowach Ty odpowiadasz: „Amen”

W tym momencie musisz się przedstawić, a także wspomnieć o tym, że jest to Twoja spowiedź przedślubna. Powiedz księdzu kiedy miała miejsce Twoja ostatnia spowiedź, czy otrzymałeś rozgrzeszenie i czy odmówiłeś pokutę. Po powiedzeniu tych wszystkich rzeczy przychodzi czas na spowiedź z grzechów.

Zacznij spowiedź słowami: „Na ostatniej spowiedzi zapomniałam/em wyznać, że … (jeśli nie wyznałaś/eś jakiegoś grzechu) lub „Od ostatniej spowiedzi obraziłam/em Pana Boga następującymi grzechami (wymieniasz wszystkie grzechy)”

Po wyznaniu grzechów powiedz: „Więcej grzechów nie pamiętam, serdecznie za wszystkie żałuję i obiecuję poprawę. Proszę Boga o przebaczenie, a Ciebie, ojcze, o naukę i zbawienną pokutę.”

Ksiądz może powiedzieć: ”Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. Ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”

Odpowiadasz: „Amen.”

Ksiądz może dodać słowa: „Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.”

Twoja odpowiedź to: „Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.”

Ksiądz mówi: „Idź w pokoju.”

Odpowiadasz: „Bóg zapłać Ojcu za spowiedź.”

 

Warunek dobrej spowiedzi

Aby spowiedź można było uznać za dobrą – istnieje kilka warunków, które powinna spełniać:

 

  • rachunek sumienia,
  • żal za grzechy,
  • mocne postanowienie poprawy,
  • spowiedź święta,
  • zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.

 

Gdzie można przystąpić do spowiedzi ślubnej?

Wyspowiadać możemy się w dowolnym, wybranym przez nas kościele. Spowiedź nie musi odbywać się w tym kościele, w którym odbędzie się ślub. Pamiętajmy jednak, że obowiązkowym jest podpisanie przez księdza kartki potwierdzającej uczestniczenie w spowiedzi przedślubnej.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!